niedziela, 8 maja 2011

Święta Chrześcijańskie

Boże Narodzenie

Bożonarodzeniowy to w tradycji chrześcijańskiej święto upamiętniające narodziny Jezusa

Niedziela Palmowa

Niedziela palmowa (zwana też Kwietną lub Wierzbną) to w kalendarzu chrześcijańskim Wielkanocą. Rozpoczyna Chrystusa do Jerozolimy. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia. Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa

Wielkanoc

(Pascha) najstarsze i najważniejsze chrześcijańskie (obok Bożego Narodzenia) upamiętniające krzyżową i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem. Przez wieki spierano się, kiedy powinna być obchodzona. Podczas soboru nicejskiego w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.

Zesłanie Ducha Świętego

Zielone Świątki według Biblii (Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty. Apostołowie zaczęli przemawiać w obcych językach oraz otrzymali inne dary. Wydarzenie to zostało zapowiedziane przez Jezusa przed Jego Wniebowstąpieniem. Dzień Zesłania uważa się za początek Kościoła. Bóg został objawiony w Starym Testamencie, Syn nauczał osobiście na Ziemi, zaś proces Objawiania zakończyło Zesłanie Ducha Świętego.

Popielec

(albo Środa Popielcowa) to w kalendarzu chrześcijańskim pierwszy dzień Wielkiego Postu. Jest to dzień pokuty przypadający 46 dni przed przed Wielkanocą. Wg obrzędów katolickich tego dnia kapłan czyni popiołem znak krzyża na głowie wiernego mówiąc jednocześnie: Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz lub nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku.

Wielka Sobota

To w kalendarzu chrześcijańskim ruchomy dzień żałoby powołany na pamiątkę żałoby po ukrzyżowaniu Chrystusa. Przypada w Wielkim Tygodniu, dzień przed Wielkanocą. Związane są z nim zwyczaje adoracji Grobu Pańskiego oraz święcenia pokarmów. Jest dniem, w którym wierni najliczniej odwiedzają kościoły. Przez cały dzień jest możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu i przystąpienia do Sakramentu Pokuty.

Wielki Czwartek

To w kalendarzu chrześcijańskim święto ruchome powołane na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. Przypada w Wielkim Tygodniu, 3 dni przed Wielkanocą. W wielkoczwartkowe przedpołudnie we wszystkich kościołach katedralnych odprawiana jest tzw. msza krzyżma (olej poświęcony podczas tej mszy świętej nazywa się w języku łacińskim chrisma). Liturgii tej przewodniczy biskup. Koncelebrują księża, reprezentujący całą diecezję; odnawiają oni swe przyrzeczenia złożone w czasie święceń kapłańskich

Wielki Piątek

To w kalendarzu chrześcijańskim święto ruchome. Przypada w Wielkim Tygodniu, 2 dni przed Wielkanocą. Jest jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się Mszy św. Wielki Piątek jest w Kościele dniem najgłębszej żałoby. Wyraża ją cała wielkopiątkowa Jezusa Chrystusa zabitego na krzyżu. Przed śmiercią był On biczowany, poddany mękom, zmuszony do dźwigania krzyża, ukrzyżowany i wyszydzany na nim

Wielki Tydzień

To w chrześcijaństwie uroczysty czas rozpamiętywania ostatnich dni Chrystusa, przygotowujący do największego święta chrześcijan, Zmartwychwstania Pańskiego. Szczególnym czasem w Wielkim Tygodniu jest Triduum Paschalne. Wielki Tydzień, który w tradycji chrześcijańskiej pojawił się dopiero w Wielkiej Niedzieli, zamykające Triduum Paschalne. Poszczególne odłamy chrześcijaństwa wyształciły własną bogatą obrzędowość związaną z okresem Wielkiego Tygodnia

Niedziela Wielkanocna

(nazywana też Wielką Niedzielą, Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego, I niedzielą wielkanocną) to pierwszy dzień świąt wielkanocnych. Jest to również ostatni dzień Triduum Paschalnego, liczonego według kalendarza żydowskiego od wieczora Wielkiego Czwartku do wieczornych nieszporów w Niedzielę. Polska tradycja Do łac. oznacza zmartwychwstanie), którą zapowiada uroczyste bicie w dzwony, głoszące, że Chrystus zmartwychwstał.
Wszystkich Świętych jest świętem chrześcijańskim ku czci świętych i męczenników znanych i nieznanych, tj. wszystkich, którzy są w niebie z Bogiem.

Niedziela (dzień tygodnia)

Niedziela w obecnej, ateistycznej kulturze europejskiej ostatni tygodnia. Jednak w tradycji chrześcijańskiej, judaizmie, także w niektórych krajach, szczególnie anglosaskich, niedziela jest pierwszym dniem tygodnia. W religii katolickiej dzień przeznaczony na uczestnictwo we Mszy Świętej. W tradycji chrześcijańskiej niedziela upamiętnia Jezusa Chrystusa (stąd np. słowo rosyjskie: bocкpeceньe - wskrzeszenie).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz